Webové stránky              

Co je to webová stránka ?
     Internetová (webová) stránka je svým způsobem "plakát", který reprezentuje danou firmu, školu nebo člověka, který ji vytvořil. Může se na ní nacházet text, obrázky, odkazy (např. na jiné webové stránky), animované obrázky, zvuky a další prvky (dialogová okna, tlačítka, rozevírací nabídky atd.). 
     Stránka může být libovolně dlouhá s libovolným pozadím a obsahem (v rámci zákonů !). Téměř vždy je složena z více provázaných stránek - tvoří tedy soubor webových stránek. Úvodní stránka souboru webových stránek (označuje se jako index nebo home) má svoji internetovou adresu - stránky naší školy např. www.zs9.zlinedu.cz.  
 
Jak správně "postavit" dobré stránky ?
 
1. Před jejich vytvářením si rozmyslete obsah a konečnou strukturu stránky.
2. Vzhled a provedení stránky přizpůsobte účelu (komerční, informační, osobní atd.).
3. Stránky by měly být přehledné, čtenář se musí dobře a rychle orientovat.
4. Uveďte potřebné kontaktní údaje (např. e-mailovou adresu).
5. Oživte stránky (např. animacemi - dnes se moc nepoužívají), ale pozor - v jednoduchosti je síla !
6. Vtiskněte stránkám společný vzhled (jednotný podklad, písmo)  - zlepšíte tak orientaci čtenáře.
7. Nedělejte prázdné nebo vstupní stránky stylu "Vstupte", první stránka (index, home) by měla 
    být maximálně informační.
8. Před umístěním stránek na Internet zkontrolujte jejich správnou funkčnost. Není nic horšího než
    stránky s chybami.
9. Stránky, které se velmi pomalu načítají (objemné obrázky, pozadí) odrazují.
 
Jak vytvořit webovou stránku ?
     Webová stránka má dvě tváře - tu jednu nám nastavuje v prohlížeči, druhou je pak kód, který prohlížeči říká, co má jak zobrazit. Tento zdrojový kód se nazývá HTML (Hypertext Markup  Language) - hypertextový jazyk značek. Hypertextový proto, že základem webových stránek jsou odkazy, značek proto, že pro popis toho, co má prohlížeč zobrazit, používá značky (tagy).
     Abyste mohli psát zdrojový kód HTML (např. v jednoduchém programu Poznámkový blok), musíte jej samozřejmě dobře znát. Lidé znalí jazyka HTML používají speciální programy tzv. editory HTML, které na rozdíl od textových editorů obsahují navíc funkce pro vkládání značek HTML.
     Pro začátečníky je nejlepší použít tzv. editory WYSIWYG (What You See Is What You Get - To co vidíš je to, co dostaneš). Nemusíte vlastně ani znát jazyk HTML, stačí umět pracovat s textovým editorem, program WYSIWYG píše jazyk HTML za vás. Jednoduchý editor (freeware) je součástí internetového prohlížeče Netscape (anglicky) nebo Mozilla (existuje česká mutace). Známý, často používaný, ale dražší je editor Front Page od firmy Microsoft.
 
Kam a jak umístit hotovou stránku na Internet ?
     Počítač, na kterém budou stránky umístěny, musí být stále připojen k internetu, musí mít výkonný hardware (zvládne nápory návštěvníků) a program nazvaný webový server, který bude na jiný počítač posílat vaše stránky. Není tedy ekonomické provozovat Internetový server doma. Na Internet se většina lidí připojuje přes tzv. poskytovatele připojení (volny, tiscali, quick atd.), který vám kromě e-mailové schránky nabízí často i místo pro umístění vašich webových stránek.
     Přístup k tomuto místu na disku počítače poskytovatele je většinou umožněn pomocí FTP (File Transfer Protokol - speciální protokol, který slouží pro přenos souborů mezi počítači). K přenosu("nahrání" stránek a jejich údržbě) je nutné si nainstalovat program - klienta FTP (např. Cute FTP, Leech FTP atd.). S těmito programy se pracuje podobně jako s Průzkumníkem Windows. Některé servery mají pro správu a údržbu webových stránek svoje vlastní aplikace, které běží přímo v počítači - nemusíte si tedy instalovat žádného klienta FTP.
     Pokud nemáte svůj účet (poštovní e-mailovou schránku) u poskytovatele Internetu, nabízí vám vytvoření webového místa zdarma různá místa na internetu, např. adresy www.webpark.cz, www.hyperlink.cz, www.mujweb.cz, www.kgb.cz, www.webzdarma.cz a jiné !    
 
Jak dát o vaší stránce vědět ?
     Nyní již máte na Internetu svoji stránku, kromě vás ale nikdo neví , že existuje. Musíte ji "inzerovat" na místech, která navštěvuje většina uživatelů Internetu. Těmito místy jsou např. tzv. vyhledávače (specializované servery sloužící pro hledání webových stránek na Internetu). Nejdříve si na daném vyhledávači vyberete vhodnou kategorii (v případě naší školy např. školy - základní - zlínský kraj), kde klepnete na tlačítko přidat odkaz a dále postupujete podle pokynů na obrazovce. Doporučuji stránky zaregistrovat na více místech, všichni nepoužívají stejný vyhledávač. Registraci vaší stránky většinou nabízí i domény, na kterou jste vaši stránku umístili, např. www.webpark.cz
 
Podrobnější informace o tvorbě webových stránek ?
     Určitě je objevíte třeba na Internetu. Většina poskytovatelů připojení vám nabízí nejen místo pro vaše webové stránky, ale i podrobný postup při jejich vytváření. Existuje také celá řada knih o tvorbě www stránek, které koupíte v každém knihkupectví.
 
Tvorba webových stránek pro žáky 9.ročníku